İstifa Edenler İşsizlik Ödeneği alabilir mi? İşçinin haklı nedenle istifa etmesi halinde durum nasıldır?

İşçinin istifa etmesi halinde işsizlik ödeneği alması mümkün değildir; ancak işçinin 4857 sayılı İş Kanunun “İşçinin Haklı Nedenle Derhal Fesih Hakkı” başlıklı 24 üncü maddesinde yer alan haklı bir nedenle istifa etmiş olması halinde diğer şartları da taşımanız kaydıyla işsizlik ödeneği alması mümkündür.

About these ads
Fesih Nedenleri, Genel Sorular kategorisinde yayınlandı. 6 Comments »

6 Yanıt to “İstifa Edenler İşsizlik Ödeneği alabilir mi? İşçinin haklı nedenle istifa etmesi halinde durum nasıldır?”

 1. Hasan Şahin Says:

  Şartlar hafifletilemez mi?

 2. melek daştan Says:

  İyi de 24 üncü maddeye göre istifanızı işveren kabul etmezse nolacak; nasıl belgeleyeceksizniz; bu işin sonu mahkemede bitmesin?

  • issizliksigortasi Says:

   Evet bu işin sonu mahkemede de bitebilir. İşçi ile işveren arsında işten çıkış nedeni konusunda bir ihtilaf söz konusu ise bu ihtilafın çözülmesi gerekir. Bildiğimiz kadarıyla İŞKUR bu ihtilafın çözümünde mahkeme gibi davranamamaktadır. Ancak işçi kıdem tazminatı ve/veya ihbar tazminatı aldığına dair bir belgeyi (benzer nitelikli diğer belgelerde olur) İŞKUR a ibraz ederse İŞKUR bu belgeleri değerlendirmekte ve işten çıkış nedeninin kapsam dahilinde olduğuna kanaat getirirse diğer prim şartları da oluştu ise ödeme yapabilmektedir.
   İş Müfettişlerince işten çıkış nedeniyle ilgili tutulan rapor işçi lehine ise ancak işveren kabul etmesi halinde olumlu sonuç doğmaktadır. Rapor işverence kabul edilmez ise işçinin mahkemeye gitmekten başka çaresi kalmamaktadır.

 3. er eRKO Says:

  dENEME AMAÇLIDIR

 4. bunyamin Says:

  ben ucgunluk issizlik aldim sekiz ay hak etmistim bir yildir calisiyorum vardiya nedeniyle cikmak istiyorum issizlik hakimi devam edermi istifa etsem kidemi veriyor.ama cikis vemiyocrlar issizligi ala bilirmiyim

  • issizliksigortasi Says:

   Anladığım kadarıyla daha önce başlamış bir işsizlik ödeneğiniz var.Sekiz ay yani 240 gün hak etmişsseniz ve bunun 3 gününü kullanmışsanız kalan 237 günü almanız mümkün olabilir; bunun için yeni bir işe girme, askerlik gibi bir nedenle ödeneğinizin durdurulmuş olması gerekir. eğer gelir getirici bir işte çalışma nedeniyle ödeneğiniz kesildi ise bu 237 günü lamanız mümkün olmayacaktır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: